Šiperka

10. dubna 2009 v 13:20 |  Rasy psů
Popis: Malý živý psík. Hlava se podobá lišce, zašpičatělý, ne příliš dlouhý čenich s nevýrazným stopem. Oči tmavohnědé, oválné, živého, pronikavého pohledu. Uši malé, trojúhelníkové, vztyčené, při pozornosti velmi blízko sebe. Krk silný, držený zpříma. Hřbet rovný, bedra široká, rovná. Končetiny zcela rovné, jemných kostí. Ocas chybí. Srst hustá a tvrdá. Kratší srst je v obličeji, na uších a zepředu na končetinách. Nejdelší je kolem krku, kde vytváří hřívu, a na stehnech (kalhotky). Zbarvení: čistě černé bez jakékoliv příměsi.
Charakteristika: Velmi živý a energický pes, bystře reagující na cokoli podezřelého. K cizím je od přírody nedůvěřivý. Vyniká velkým sebevědomím, navzdory nepatrným tělesným rozměrům je ochoten se postavit jakémukoliv vetřelci, který vnikne na její území. Nenáročný, odolný, většinou netrpí žádnými zdravotními obtížemi.
Užití: V minulosti šiperka hlídala lodi, chytala krysy a krtky, lovila králíky. Dnes je většinou chována jako pes společenský, ale stále zůstává ve své velikostní kategorii nedostižným hlídačem.
Výskyt: Mimo Belgii je dosti vzácná, u nás však již byla odchována.
Zvláštní nároky: I když je možné šiperku chovat i ve městě, vhodnější je - vzhledem k jejímu zvyku na každý šramot upozornit štěkotem - její chov na vesnici. Může být celoročně umístěna venku.
Možná záměna: Nepravděpodobná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama