Šílenství s Obamou

9. dubna 2009 v 14:15
Praha usilovala o organizaci vrcholné schůzky EU-USA, protože Česko nyní unii předsedá. Obamu do Čech pozval i prezident Václav Klaus. "Návštěvu podobného typu provázejí rozhodně nejvyšší bezpečnostní opatření," řekla Dagmar Bednarčíková z policejního prezidia.
Praha se tedy v dubnu stane nejpřísněji střeženým městem na světě. Kromě Baracka Obamy budou policisté hlídat také představitele zemí EU. Policie bude ve spolupráci s Američany prověřovat trasy, kterými pojede Obamova limuzína, a kontrolovat objekty, v nichž se bude pohybovat nebo bydlet, pokud v Česku přespí. Kontrole neujdou ani kuchaři, kteří budou pro nejmocnějšího muže planety vařit.
I když Obamovu návštěvu Washington ještě nepotvrdil, už se hovoří o tom, že počátkem března do české metropole přijede americký přípravný tým. Podle dřívějších informací ČTK by v dubnu s Obamou mohla dorazit i jeho manželka Michelle, ministryně zahraničí Hillary Clintonová a ministr obrany Robert Gates.

Americký prezident nepřijede poprvé

Pro pražské policisty nejsou návštěvy amerických prezidentů novinkou, v Praze byli několikrát. Naposledy v červnu 2007 Obamův předchůdce George Bush. Podle České televize stálo zajištění Bushovy bezpečnosti při jeho dvoudenní návštěvě českou armádu a policii rekordních téměř 30 milionů korun. Většinu z částky utratili vojáci za provoz svých letadel, která neustále hlídala vzdušný prostor. Dalších deset milionů stála policii Bushova bezpečnost na zemi.
Amerického prezidenta, který v Praze strávil asi 21 hodin, hlídalo 1500 policistů. Na jejich mzdy a různé přesčasové, pohotovostní a další příplatky připadlo 7,8 milionu korun, čtvrt milionu stály pohonné hmoty, 200.000 korun vrtulník a 115.000 korun bezpečnostní rámy, uvedl ředitel Ochranné služby policie Lubomír Kvíčala.
Obama má do Prahy přijet na závěr svého evropského turné. Tématem Obamovy návštěvy v Praze může být například osud plánované protiraketové ochrany. Projekt vyjednal ještě republikán George Bush, ovšem po volbách, které vynesly do křesla demokrata Obamu, je další výhled na stavbu radaru v Česku a raket v Polsku nejasný.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama