Pumi

14. dubna 2009 v 16:10 |  Rasy psů
Popis: Pes menší střední velikosti, čtvercového formátu, působící dlouhonohým dojmem. Hlava je úměrná tělu, s protáhlým čenichem. Nápadné vysoko nasazené dlouhé vzpřímené uši, na konci překlopené a porostlé srstí. Ocas vysoko nasazený a stočený nad hřbetem, přípustný je však i ocas zakrnělý. Srst je středně dlouhá, zvlněná, nesmí být zplstnatělá. Zbarvení: různé odstíny šedé a černé, červenohnědé.
Charakteristika: Charakterem se blíží více teriérům než ovčákům. V poměrně malém tělíčku se skrývá obrovské množství energie. Často a s chutí štěká, bleskově reaguje na sebemenší podněty, a proto je vynikajícím hlídačem, kterému nic neujde. Pánovi je oddán, ale k cizím se staví krajně nedůvěřivě. Nechybí mu přirozená ostrost ani lovecký pud, soužití s dalšími domácími zvířaty může být problematické.
Zvláštní nároky: I když je malý, hodí se díky své štěkavosti a temperamentu do domů se zahradou. Jinak je to otužilý a zdravý pes, který na svého majitele neklade velké nároky. Potřebuje jen důslednou výchovu a vhodné zaměstnání.
Užití: Dodnes používaný jako ovčácký, v minulosti i jako honácký pes. Je výborným hlídačem a velké úspěchy sklízí díky své obratnosti, rychlosti a nesporné inteligenci na soutěžích agility.
Výskyt: Celosvětově vzácné plemeno. U nás není více než 10 kusů.
Možná záměna: S dalším maďarským plemenem, mudim, který však má na rozdíl od pumiho neosrstěnou čenichovou partii a vztyčené uši a je vždy černý. Totéž platí i o chorvatském ovčákovi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama