Jamajka

11. října 2008 v 20:58 |  Kam na dovolenou

Kultura na Jamajce

JamajkaJamajka má velmí bohatou kulturu. Jamajka je domovem hudebních stylů Reggae a Ska, v oblasti reggae je nejvýraznější postavou Bob Marley (často právem označovaný za učitele proroka - nejen Jamajčany) se svojí kapelou The Wailers, za ska pak jmenujme např. slavnou hudební skupinu Fishbone. Nejrozšířenějším náboženstvím na Jamaice je Rastafariánství, to se vyznačuje např. vegetariánstvím, odporem k "pohanské" medicíně a nošením dredů a pletených rasta čepic. V souvislosti s Jamajkou se také setkáte s jinými barvami, než mají na vlajce, Rastafariáni totiž považují za svojí svatou zemi (Zion) kromě Jamaiky také Afriku, do "rasta" barev tedy patří krom černé, zelené a žluté také červená. Na Jamajce roste Marihuana jako téměř plevelná rostlina, Jamajčané jí tedy používají úplně ke všemu, vaří z ní (z částí obsahujících méně THC - listy,…), dělají z ní lana, odolné oblečení. Ačkoli je kouření marihuany na Jamajce mimo zákon, Jamajčané jí kouří hojně jako národní sport (podobně jako v Tunisku se kouří vodní dýmky a v Turecku pijí kávu,…). Na Jamajce se pro konopí uchytilo mnoho výrazů (např. kaya).

Historie Jamajky

JamajkaSamostatná historie Jamajky se začala psát, když jakožto bývala britská korunní kolonie získala nezávislost v srpnu 1962. Počátky historie Jamajky se však vracejí do roku 1494 kdy byla Jamajka objevena Kryštofem Kolumbem a stala se španělskou državou. Noví vládci založili na ostrově plantáže cukrové třtiny, na kterých pracovalo domorodé obyvatelstvo-Aravakové. Španělské vykořisťováni původního indiánského obyvatelstva vedlo téměř k jeho vyhubení, takže museli začít dovážet černé otroky ze západního pobřeží Afriky. Toto otroctví je považováno za jedno z nejkrutějších v dějinách. Otroci však mezi sebou udržovali jakousi vnitřní komunitu a často si zpívali. Bílí otrokáři ve víře, že zpěv otroky motivuje k vyšším výkonům, svým způsobem ovlivnili následný vývoj.

Podnebí na Jamajce

JamajkaJamajka je ostrov plný palem, banánovníků, dlouhých písčitých pláží a reggae. Podnebí je na Jamajce tropické, teploty se po celý rok pohybují kolem 25 °C. Deštivé období je koncem dubna a od září do listopadu, proto je lepší vyrazit na cesty v ostatních měsících. Přibližně každých sedm let bývá Jamajka postihována ničivými hurikány, pro nejbližší léta by však měl být klid. Na Jamajku se dostanete nejlépe přes Londýn, avšak přiletět se sem dá i z dalších evropských měst. Například z Düsseldorfu, Frankfurtu nad Mohanem či Amsterdamu se do Montego Bay létá pravidelně jednou týdně. Během sezóny sem navíc létají četné charterové linky, a proto se před odjezdem dobře informujte u cestovních kanceláří.

Kingston

JamajkaKingston je město na úpatí Modrých hor vzhlížející přes sedmý největší přírodní přístav světa. Kingston je metropolí Jamajky a zároveň jejím skutečným srdcem. Je také centrem obchodu s širokou nabídkou historických a kulturních atrakcí, muzeí, galerií, divadel, stejně jako nočních klubů a diskoték. Historie se v Kingstonu nachází všude - od Farního kostela, v němž je nejstarší hrob z roku 1699 až k Parade, přeplněnému náměstí, na němž se kdysi cvičili britští vojáci. Relaxovat naopak můžete při poslechu Filharmonické symfonie, při sledování Národní divadelní taneční skupiny, při pikniku na pláži nebo při procházce v botanické zahradě.

Kingston - město univerzity i pirátů

Po celém městě jsou rozmístěny obchůdky s řemeslnickými výrobky, drobnými uměleckými předměty a duty-free obchody. Z návštěvy pověstných kávových plantáží v Modrých horách si můžete přivézt prý nejlepší kávu na světě. Nedaleko Univerzity tvoří množství květin a stromů Zahrady naděje o rozloze 200 akrů, které byly otevřeny v roce 1881. Samotná univerzita byla založena v roce 1948 na místě původních plantáží a nyní je nejslavnějším karibským centrem studií. Na konci poloostrova Palisadoes, který se rozkládá kolem kingstonského přístavu, leží Port Royal. V 17. století býval doupětem nejznámějších pirátů. Zbytky prostopášné minulosti města najdete v Muzeu historické archeologie, Námořním muzeu či ve Vrtkavém domě. Nad městem se vzpínají již zmiňované Modré hory, které se tyčí do výšky více než 2100 metrů.
Na historii Jamajky se také podepsal britský lord protektor Oliver Cromwell, který roce 1655 vyslal na Jamajku expedici. Britské vojsko ostrov obsadilo a do r.1960 odtud Španěly vytlačilo. V posledních letech se Jamajka z agrární země změnila na průmyslovou. Hlavními pěstovanými plodinami jsou cukrová třtina, banány, citrusové plody, káva, tabák, kakao. Země má bohatá bauxitová ložiska, k rozvoji jeho těžby došlo zejména po druhé světové válce a v současnosti zaujímá Jamajka ve vývozu bauxitu přední místo na světe. Většinu obyvatel tvoří potomci černošských otroku, kteří sem byli dováženi v 17. a 18. století, a proto 95 procent Jamajčanů jsou černoši nebo mulati. Kromě toho žije na ostrove čínská, indická a bělošská menšina. Většina obyvatelstva žije ve městech, z toho dvě třetiny v hlavním městě Jamajky v Kingstonu. Prudký růst počtu obyvatel měst vyvolává sociální napětí a časté nepokoje.

Montego Bay

JamajkaMontego Bay - město na severozápadním pobřeží Jamajky je nádhernou směsicí kvetoucích stromů, zelených luk, vrcholů pokrytých palmami společně s tyrkysovým mořem a bělostnými plážemi. Kryštof Kolumbus nazval tuto oblast El golfo de buen tiempo - zátokou dobrého podnebí. Španělé ji pojmenovali Tučnou zátokou a později se stala hlavním lodním přístavem pro dopravu cukru a banánů. V létě se tu pořádá výroční festival reggae. Montego Bay je srdcem jamajské riviéry. Chráněné vody zdejšího vodního parku tvoří zhruba šestnáct čtverečních kilometrů překrásných korálových útesů. Velmi populárním sportem je v Montego Bay jachting.

Montego Bay - nakupování i historie

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama