Říjen 2008Béda

11. října 2008 v 21:06 Vaše příběhy
Zdravím všechny tety a bývalé kamarády na útulku,

tak se mi podařilo po delší době dostat k počítači a napsat o sobě a o tom jak se mám.
Stěžovat si nemůžu, mám se moc dobře. Panička si mě hýčká, i když na začátku jsem dělal trochu problémy, hlavně s jídlem - pořád to na mne zkoušeli, co jako budu jíst, jestli si někdy dám i granule. Ale to já ne, vytrval jsem, až pochopili, že když granule tak jedině s masíčkem, s nějakou tou konzervičkou nebo vařeným kuřátkem s rýži nebo těstovinami :)
Taky jsem jí ukázal, že dovedu pěkně rafnout, pokud mi bude sahat na uši a chtít je vyčistit. Pár dnů dala panička pokoj, ale pak jí začal se mnou pomáhát páníček ( zrádce, drží mne, abych se neošíval ) a tak se jí to docela daří . Jak ostré mám zoubky jsem ukázal i veterináři, když mi ty uši kontroloval :) Ale aby jste neřekli, očkování jsem zvládnul a taky, když mi čistí oči, tak vydržím.
Paničce to nakonec nedalo, venku jsem jen přes den a to ještě, když je jenom krásné počasí. To se sluním a pobíhám po zahradě. V noci spím pěkně v domečku, kde mám vlastní křeslo. To mi určitě závídí jejich další pejsek, který je přes noc v kotci. No ale co, on je ještě pořádně mladý, tak mu to přeci nemůže vadit.
S Dickoušem jsme docela kamarádi, já si ho moc nevšímám ( je to takové trdlo nevycválané ) a on mi už dal také pokoj. Párkrát jsem mu dal za uši a mám klid. Jo a mám tu i tři kočičáky, já je teda úplně ignoruju, ale oni mají hysterický záchvat, když si jim stoupnu nebo sednu na hlavu - no prostě je někdy nevidím :))
A taky několikrát do týdne chodíme na procházky, to opravdu miluju ! To se pak s Dickoušem předháníme, kdo bude první a povede smečku :)
Tak to by pro začátek stačilo, je už pozdě, za chvíli půjdu spát :)

Mějte se všichni moc hezky a určitě se přijedu podívat, až bude setkání nás, pejsků !

Pac a haf
Váš Béďa

pribeh o Filipkovi

11. října 2008 v 21:05
Povídání o Filípkovi


1.12.2007 jsem si vzala z útulku 18 letého pejska Filípka. Finančně přispívá i kamarádka Adéla a zároveň se o něj postará, když mi bude hárat smečka. Bylo nám líto ho nechat v útulku.Filípek tam již jednou byl, ale to si ho majitel ještě vzal zpátky. Proto se ví, že je mu 18 let a jmenuje se Filípek.

Obrazek
(foto z útulku)
Filípek si doma zvykl naprosto bez problémů. I moje smečka ho přijala dobře. Jussinka, která se urazí vždycky, když je doma nové zvíře, tak dokonce také v pohodě. Filípka si oblíbila moje Žanetka, kterou mám také z útulku. Je to už babulka.
Filípka jsem nechala ostříhat z důvodu snadnější údržby. Měl velmi hustou srst, z které se opravdu hrozně špatně dostávalo bláto. No a vyčistit 5 psů tímto způsobem bylo hodně náročné. Navíc to Filípka opravdu nebaviloJ. Krátka srst mu sluší a navíc mu není doma horko.
Filípek ma už málo zubů, špatně slyší, občas se při chůzi zamotá, za krkem má vypadanou srst, ale jinak má chuť do života a do jídlaJ.Hlavně pamlsky úplně miluje.
Pelíšek má v přízemí, kde spí přes noc. Vždycky ho uložim, přikryju dekou a takhle vydrží až do rána. Dlouhé procházky nepotřebuje, protože na to skutečně nemá věkJ. Je čistotný a nenáročný.
Obrazek
(Filípek v novém domově)
Bylo by fajn, kdyby se lidi přestali bát dát domov starým pejskům. I když to nebude na dlouho a bude to smutné, až pejsek odejde, tak pro tyhle pejsky je určitě příjemnější být doma u svého pánička.

Jamajka

11. října 2008 v 20:58 Kam na dovolenou

Kultura na Jamajce

JamajkaJamajka má velmí bohatou kulturu. Jamajka je domovem hudebních stylů Reggae a Ska, v oblasti reggae je nejvýraznější postavou Bob Marley (často právem označovaný za učitele proroka - nejen Jamajčany) se svojí kapelou The Wailers, za ska pak jmenujme např. slavnou hudební skupinu Fishbone. Nejrozšířenějším náboženstvím na Jamaice je Rastafariánství, to se vyznačuje např. vegetariánstvím, odporem k "pohanské" medicíně a nošením dredů a pletených rasta čepic. V souvislosti s Jamajkou se také setkáte s jinými barvami, než mají na vlajce, Rastafariáni totiž považují za svojí svatou zemi (Zion) kromě Jamaiky také Afriku, do "rasta" barev tedy patří krom černé, zelené a žluté také červená. Na Jamajce roste Marihuana jako téměř plevelná rostlina, Jamajčané jí tedy používají úplně ke všemu, vaří z ní (z částí obsahujících méně THC - listy,…), dělají z ní lana, odolné oblečení. Ačkoli je kouření marihuany na Jamajce mimo zákon, Jamajčané jí kouří hojně jako národní sport (podobně jako v Tunisku se kouří vodní dýmky a v Turecku pijí kávu,…). Na Jamajce se pro konopí uchytilo mnoho výrazů (např. kaya).

Historie Jamajky

JamajkaSamostatná historie Jamajky se začala psát, když jakožto bývala britská korunní kolonie získala nezávislost v srpnu 1962. Počátky historie Jamajky se však vracejí do roku 1494 kdy byla Jamajka objevena Kryštofem Kolumbem a stala se španělskou državou. Noví vládci založili na ostrově plantáže cukrové třtiny, na kterých pracovalo domorodé obyvatelstvo-Aravakové. Španělské vykořisťováni původního indiánského obyvatelstva vedlo téměř k jeho vyhubení, takže museli začít dovážet černé otroky ze západního pobřeží Afriky. Toto otroctví je považováno za jedno z nejkrutějších v dějinách. Otroci však mezi sebou udržovali jakousi vnitřní komunitu a často si zpívali. Bílí otrokáři ve víře, že zpěv otroky motivuje k vyšším výkonům, svým způsobem ovlivnili následný vývoj.

Podnebí na Jamajce

JamajkaJamajka je ostrov plný palem, banánovníků, dlouhých písčitých pláží a reggae. Podnebí je na Jamajce tropické, teploty se po celý rok pohybují kolem 25 °C. Deštivé období je koncem dubna a od září do listopadu, proto je lepší vyrazit na cesty v ostatních měsících. Přibližně každých sedm let bývá Jamajka postihována ničivými hurikány, pro nejbližší léta by však měl být klid. Na Jamajku se dostanete nejlépe přes Londýn, avšak přiletět se sem dá i z dalších evropských měst. Například z Düsseldorfu, Frankfurtu nad Mohanem či Amsterdamu se do Montego Bay létá pravidelně jednou týdně. Během sezóny sem navíc létají četné charterové linky, a proto se před odjezdem dobře informujte u cestovních kanceláří.

Kingston

JamajkaKingston je město na úpatí Modrých hor vzhlížející přes sedmý největší přírodní přístav světa. Kingston je metropolí Jamajky a zároveň jejím skutečným srdcem. Je také centrem obchodu s širokou nabídkou historických a kulturních atrakcí, muzeí, galerií, divadel, stejně jako nočních klubů a diskoték. Historie se v Kingstonu nachází všude - od Farního kostela, v němž je nejstarší hrob z roku 1699 až k Parade, přeplněnému náměstí, na němž se kdysi cvičili britští vojáci. Relaxovat naopak můžete při poslechu Filharmonické symfonie, při sledování Národní divadelní taneční skupiny, při pikniku na pláži nebo při procházce v botanické zahradě.

Kingston - město univerzity i pirátů

Po celém městě jsou rozmístěny obchůdky s řemeslnickými výrobky, drobnými uměleckými předměty a duty-free obchody. Z návštěvy pověstných kávových plantáží v Modrých horách si můžete přivézt prý nejlepší kávu na světě. Nedaleko Univerzity tvoří množství květin a stromů Zahrady naděje o rozloze 200 akrů, které byly otevřeny v roce 1881. Samotná univerzita byla založena v roce 1948 na místě původních plantáží a nyní je nejslavnějším karibským centrem studií. Na konci poloostrova Palisadoes, který se rozkládá kolem kingstonského přístavu, leží Port Royal. V 17. století býval doupětem nejznámějších pirátů. Zbytky prostopášné minulosti města najdete v Muzeu historické archeologie, Námořním muzeu či ve Vrtkavém domě. Nad městem se vzpínají již zmiňované Modré hory, které se tyčí do výšky více než 2100 metrů.
Na historii Jamajky se také podepsal britský lord protektor Oliver Cromwell, který roce 1655 vyslal na Jamajku expedici. Britské vojsko ostrov obsadilo a do r.1960 odtud Španěly vytlačilo. V posledních letech se Jamajka z agrární země změnila na průmyslovou. Hlavními pěstovanými plodinami jsou cukrová třtina, banány, citrusové plody, káva, tabák, kakao. Země má bohatá bauxitová ložiska, k rozvoji jeho těžby došlo zejména po druhé světové válce a v současnosti zaujímá Jamajka ve vývozu bauxitu přední místo na světe. Většinu obyvatel tvoří potomci černošských otroku, kteří sem byli dováženi v 17. a 18. století, a proto 95 procent Jamajčanů jsou černoši nebo mulati. Kromě toho žije na ostrove čínská, indická a bělošská menšina. Většina obyvatelstva žije ve městech, z toho dvě třetiny v hlavním městě Jamajky v Kingstonu. Prudký růst počtu obyvatel měst vyvolává sociální napětí a časté nepokoje.

Montego Bay

JamajkaMontego Bay - město na severozápadním pobřeží Jamajky je nádhernou směsicí kvetoucích stromů, zelených luk, vrcholů pokrytých palmami společně s tyrkysovým mořem a bělostnými plážemi. Kryštof Kolumbus nazval tuto oblast El golfo de buen tiempo - zátokou dobrého podnebí. Španělé ji pojmenovali Tučnou zátokou a později se stala hlavním lodním přístavem pro dopravu cukru a banánů. V létě se tu pořádá výroční festival reggae. Montego Bay je srdcem jamajské riviéry. Chráněné vody zdejšího vodního parku tvoří zhruba šestnáct čtverečních kilometrů překrásných korálových útesů. Velmi populárním sportem je v Montego Bay jachting.

Montego Bay - nakupování i historieAfgansky chrt

11. října 2008 v 15:43 Rasy psů
Plemena psů : Afghánský chrt
klikněte pro zobrazení všech fotografií tohoto plemene